Tematem przewodnim spotkania były koty, ponieważ niedawno został otwarty nowy wybieg dla nowo przybyłych panter śnieżnych - samica „Jamira” ur. 9.06.2015 w Thrigby Hall Wildlife Gardens, Wlk. Brytania oraz samicy  “Ayany” ur. 11.08.2015 w Zoo Norymberga, Niemcy
Pantery śnieżne zamieszkują  wysokie i trudno dostępne góry na obszarze od centralnej Rosji, Mongolii, zachodnich Chin i Tybetu, Uzbeskistanu, Tadżykistanu, Kazachstanu, Kirgistanu po Himalajskie części Indii, Pakistanu, Afganistanu. Są gatunkiem zagrożonym, niezwykle rzadko widywanym przez człowieka. Na wolności żyje tylko 4 500-7 000 osobników, w ogrodach zoologicznych 200. Główne zagrożenia stanowi rozproszenie populacji (utrudnia to zmienność genetyczną), lokalny handel futrami tych zwierząt oraz wykorzystywanie ich kości w chińskiej medycynie.


Nowy wybieg dla irbisów mieści się przy alei głównej, w sąsiedztwie lwów i tygrysów. Skały oraz zieleń, zostały zaprojektowane w taki sposób, aby nawiązywały do naturalnych siedlisk panter śnieżnych – terenów górskich, trawiastych i leśnych środkowej Azji.   

 
Niestety, ze względu na to, że irbisy są bardzo młodymi i płochliwymi zwierzakami nie zaglądaliśmy do pomieszczeń aby ich nie stresować.


Wielką gratką była natomiast wizyta w sypialni jaguarów i lwów. Emocje jakie nam towarzyszyły są nie do opisania – dlatego warto należeć do Klubu.

    

 

  

Bardzo dziękuję p. Marii Krakowiak i p. Maciejowi Pietrakowi za arcyciekawe opowieści z życia kotów.


                                                                                                         Klubowicz
                                                                                                          Mikołaj