Zoo w Chester oferuje program „Foot care support” dotyczący szeroko pojętej pielęgnacji stóp słoni, prowadzony przez Alana Littlehales’a – wieloletniego opiekuna słoni, specjalizującego się w korekcji kopyt. Fundacja PANDA zapewniła nocleg w Willi Żabińskich, wyżywienie oraz sfinansowała bilety lotnicze dla wykładowcy.

 

 

Szczegółowy opis szkolenia:
Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od oprowadzenia Specjalisty po Słoniarni, opisania warunków, w jakich utrzymujemy nasze słonie (wielkość boksów i wybiegów, rodzaj podłoża) oraz przedstawienia samych zwierząt – wiek, struktura stada, masa ciała osobników, intensywność przejawianej stereotypii, problemy behawioralne i tym podobne.
Drugiego dnia Alan obserwował pracę Zespołu przy rutynowych zajęciach – kąpiel słoni, trening medyczny, zabiegi pielęgnacyjne i weterynaryjne, system przepuszczania.

Opiekunki Aleksandra i Anna wykonują z Leonem kąpiel wraz z pielęgnacją ogona oraz trening medyczny przygotowujący do procedury płukania trąby
Opiekunki Aleksandra i Anna wykonują z Leonem kąpiel wraz z pielęgnacją ogona oraz trening medyczny przygotowujący do procedury płukania trąby

Następnie Opiekunowie wraz z zespołem Lekarzy weterynarii obejrzeli prezentację dotyczącą problemów zdrowotnych związanych ze stopami słoni: ropnie, patologiczne pęknięcia kopyt, przerosty kopyt i podeszw oraz jak środowisko (rodzaj podłoża, możliwości spania na leżąco – górki z piachu), behawior słonia (np. intensywna stereotypia) czy zła postawa ciała (spowodowana na przykład nadwagą) wpływają na stan stóp.

Prezentacja w Restauracji „Tembo”

Tego samego dnia odbyło się szkolenie dotyczące sprzętu niezbędnego do wykonywania korekcji – rodzaje noży kopytowych, rodzaje pilników, jak przechowywać i dbać o sprzęt. Alan pokazał również prawidłową technikę ostrzenia noży kopytowych, a następnie Opiekunowie pod jego nadzorem uczyli się ostrzyć swoje własne noże.

 

Lekcja na temat sprzętu do korekcji kopyt
Pokaz prawidłowej techniki ostrzenia noży kopytowych
Sprzęt do korekcji kopyt

Trzeciego dnia wykonaliśmy razem z Alanem przegląd stóp naszych słoni – dokładne sprawdzenie stanu kopyt i podeszw każdego z osobników.

Zaplanowaliśmy program korekcji dostosowany indywidualnie pod Bubę, Fryderykę i Leona w zależności od ich potrzeb. Stan stóp Buby najlepszy, brak lub nieznaczne  pęknięcia kopyt.

Razem z dr Agnieszką Czujkowską wdrożyłyśmy Alana w plan stworzenia modelu szkieletu Erny.

 

Przy okazji pokazaliśmy kilka zapleczy w Zoo, m.in. żyrafiarnię, hipopotamiarnię oraz pawilon małp człekokształtnych.

Czwartego dnia Alan pokazał jak prawidłowo obsługiwać noże kopytowe i wykonywać korekcję kopyt i podeszw. Następnie każdy z Opiekunów pod jego nadzorem ćwiczył swoje umiejętności.

Pokazowa korekcja
Aleksandra i Anna
Julia i Katarzyna
Jacek i Patrycja

 

Przykłady ścian treningowych w innych ogrodach zoologicznych:

Zoo Barcelona
Chester Zoo
Propozycja, gdzie moglibyśmy zaplanować ścianę treningową

Cały zespół wykazał się ogromnym zaangażowaniem, wykorzystali w pełni przyjazd Alana Littlehales’a zadając mnóstwo pytań i wspólnie dyskutując na temat warunków, w jakich utrzymujemy nasze słonie oraz jak stale je polepszać. Intensywne cztery dni, dzięki którym opiekunowie zdobyli ogrom wiedzy i doświadczenia oraz jeszcze bardziej się ze sobą zintegrowali.

 

 

Patrycja Kasprzak

Kierownik Sekcji Słoniarnia i Nosorożce