Oto fragmenty jednej z recenzji:

"Tylko to, co zrobić należało” – formalnie teatralna instalacja. Dla widza osobliwe doświadczenie. Sugestywna, intymna psychodrama. Sceniczny dokument, którego uczestnik doświadcza bardzo osobiście, namacalnie i co najważniejsze niezwykle emocjonalnie.

Pomysł, aby spektakl autorstwa Agnieszki Wąsikowskiej rozgrywał się w miejscu autentycznych wydarzeń, dziś już sprzed ponad półwiecza, wydaje się zabiegiem nie tylko śmiałym, co w tych okolicznościach po prostu naturalnym. Nagle uruchomiona zostaje machina czasu, a goście odwiedzający willę Antoniny i Jana Żabińskich, znajdującą się w Warszawskim Zoo, mogą uczestniczyć w zdarzeniach w sposób absolutnie fizyczny. Jednocześnie odbierając je bardzo osobiście. Ponad dwugodzinna wizyta na Ratuszowej 1/3 dzieli się na dwa plany, albo jak ktoś woli dwie tury. Raz wchodzimy do piwnic okazałego domu, innym razem kierujemy się do jego pokoi. W obu przypadkach odczucia są szczególne. Ciemne, sztucznie podświetlone piwniczne wnętrza, to miejsce schronienia Żydów, których Żabińscy ukrywają przed okupantem. Tajni lokatorzy domu "Pod zwariowaną gwiazdą" przyjmują nas jak gości, rozmawiają z nami, pytają o to, co na zewnątrz – jaka jest pogoda, dzień tygodnia, który miesiąc? Czy pojawiły się kasztany, a liście są jeszcze na drzewach? To ciemny, smutny, niemal obłąkańczy świat, który odbieramy nad wyraz sensualnie. Kiedy jednak przenosimy się do luksusowych wnętrz willi, stajemy się świadkami pozornej normalności w oszalałym świecie. Ogromne napięcie towarzyszy niemal na każdym kroku. Ryzyko i odpowiedzialność za ukrywanych na dole ludzi odczuwalne jest wręcz podskórnie. Jednocześnie to także historia rodzinna, przejmująca, gorzka i prawdziwa.

Doprawdy niezwykłe przeżycie!

Spektakl otrzymał dodatkowe finansowanie z Ministerstwa Kultury na ponowne wystawienie. 16 listopada o godzinie 16 i godzinie 19.00 będzie okazja, by w nim uczestniczyć!

Prosimy o zgłoszenie swego udziału na adres willa@zoo.waw.pl

Decyduje kolejność zgłoszeń.