Wizytówką  każdego ogrodu zoologicznego zawsze są żyrafy. Kilka lat temu, wraz z jedną ze stacji telewizyjnych, przeprowadziliśmy ankietę wśród dzieci, polegającą na rysowaniu ulubionego zwierzaka w warszawskim ZOO. Nie była to jednodniowa akcja, ale zakrojone na szeroką skalę cało wakacyjne przedsięwzięcie. Na szczerość dzieci zawsze można liczyć, i jak się Państwo na pewno domyślają,  wygrała ŻYRAFA.  Pozostałe zwierzęta zostały daaa….leko w tyle – i lwy, i nosorożce, i lemury, i słonie, i nawet urocza panda ruda...  

O samca żyrafy zaczęliśmy się starać już rok wcześniej, ponaglani przez potencjalnego sponsora – firmę DAJAR.  Aby sprowadzić zwierzę do ZOO, potrzebna jest zgoda koordynatora gatunku z Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (European Association of Zoos and Aquaria – EAZA). A to nie taka prosta sprawa.

Koordynator sprawdza :

  1. warunki socjalno-bytowe w Ogrodzie, do którego ma trafić zwierzę
  2. księgi rodowodowe (w tym przypadku 3 naszych samic oraz potencjalnego partnera)

Pierwszy punkt nie był dla nas problemem, ale z drugim było wiele kłopotu, ponieważ szukano samca, który nie jest w najmniejszym stopniu spokrewniony z samicami.

Nasza cierpliwość została nagrodzona! Stało się!

2 czerwca przyjechał do nas z Danii żyraf Karim, z Aalborg ZOO. Jak na żyrafę przystało, ma wielkie serce, więc na pewno rozkocha w sobie piękne długoszyje mieszkanki naszego ZOO. I o to chodzi :-)

DOBROSTAN to między innymi zapewnienie odpowiedniego składu socjalnego w grupie, a fundacja PANDA stanęła na wysokości zadania. Jak zawsze!