ZAKUP DRONA DO SPRAWNEGO MONITORINGU SIEDLISK I POPULACJI ŻÓŁWI

Od 2003 roku pod patronatem Fundacji Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego „PANDA” prowadzony jest program czynnej ochrony żółwi błotnych, występujących w formie dzikiej w południowej części województwa mazowieckiego (in situ). Główną przyczyną zmniejszania się populacji żółwia błotnego w Polsce są niekorzystne zmiany siedliskowe, głównie powodowane przez antropogeniczne zaburzenia stosunków wodnych (postępujące wysychanie terenu), na bardzo dużych obszarach naturalnego bytowania gatunku. Stąd potrzeba tworzenia nowych siedlisk i nowych, lokalnych populacji tego gatunku. Nasze działania koncentrują się w rejonie Mazowsza. Badania genetyczne polskich populacji żółwi błotnych wykonane przez Panią dr Beatę Prusak dowodzą, że Polska zasiedlona jest przez dwie odrębne linie ewolucyjne żółwi błotnych, których ekspansja w okresie poglacjalnym nastąpiła z dwóch różnych kierunków. Z analiz genetycznych wynika, że granica pomiędzy linią Ia (wschodnią) i IIb (zachodnią) przebiega w zachodniej Polsce, blisko terenów zasiedlanych przez reliktową populację IIb – tym bardziej cenną, bo stosunkowo nieliczną, a w związku z tym bardziej podatną na przypadkowe „zanieczyszczenia” genetyczne. Taki układ oznacza, że wszystkie lokalne populacje żółwi błotnych zasiedlające tereny wschodniej, centralnej i północno-wschodniej Polski należą do linii ewolucyjnej wschodniej Ia. Ekspansja linii Ia odbywa się z kierunku południowo-wschodniego w kierunku północno-wschodnim, północno-zachodnim i zachodnim. Badania nad asymetryczną migracją genów dowiodły, że populacja z Polesia była rdzeniem linii Ia. Z tego rejonu na północ i zachód Polski wędrowały żółwie. W krajach, gdzie prowadzone są programy introdukcji żółwi błotnych, duży nacisk kładzie się właśnie na dobór i kontrolę linii genetycznych wprowadzanych osobników. Ryzyko wprowadzenia osobników odmiennych genetycznie może być istotnym zagrożeniem dla lokalnych, naturalnie występujących populacji. Na podstawie danych dostępnych dla polskich populacji żółwi błotnych zakładać można, że sztuczne przemieszczenie osobników z Polesia na Mazowsze nie jest zagrożone wspomnianym ryzykiem, a nawet wpisuje się w naturalną trasę wędrówki dzikich populacji żółwi w głąb Polski. Pomimo tych ustaleń, u wszystkich żółwi wytypowanych do projektu, przeprowadzono badania linii genetycznej i tylko osobniki z linii Ia przeznaczono do wprowadzenia do środowiska naturalnego. Przebadanie założycieli populacji na początku programu daje gwarancje czystości tworzonej populacji i oczywiście jest znacznie łatwiejsze, niż badanie tej populacji w późniejszym czasie. Kontynuację dotychczasowych wysiłków wspomoże zakupiony przez fundację PANDA dron do sprawnego monitoringu siedlisk i populacji żółwi.
ZOOUNIWEREK

Zajęcia prowadził dr Rafał Maciaszek z Katedry Genetyki i Ochrony Zwierząt Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW. Temat zajęć: Problemy inwazji gatunków obcych – odpowiedzialność człowieka. Studenci poznali czym są gatunki obce i skąd się wzięły. Czy rzeczywiście są one człowiekowi tak obce. Czy kot domowy też jest inwazyjnym gatunkiem obcym i co to właściwie oznacza.Przedstawione zostały najbardziej znane gatunki obce roślin i zwierząt, a także ich wpływ na rodzimą przyrodę. Uczestnicy dowiedzieli się nie tylko gdzie zimują raki, ale też nauczyli się je oznaczać poprzez rozpoznawanie ich charakterystycznych cech z wykorzystaniem kluczy do ich identyfikacji w trakcie warsztatów.
INSEKTARIUM

„Dzięki Fundacji PANDA możemy również zatroszczyć się o naszą faunę i pracowników. Otrzymaliśmy wsparcie finansowe za które zamówiliśmy już 20 nowych terrariów, które zastąpią stare wysłużone gabloty. Dzięki temu pracownicy będą mieli ułatwioną obsługę ekspozycji, bez ryzyka pokaleczenia się o spękane szklaki, a nasze bezkręgowce będą się prezentować w nowej aranżacji. Nowe terraria pozwolą nam również pomyśleć o sprowadzeniu gatunków, które do tej pory nigdy nie były u nas eksponowane. Nowe terraria do insektarium to nie jedyne wsparcie od PANDY dla naszej sekcji. Fundacja znalazła dla nas sponsora, który wybuduje dla naszych żółwi małą szklarnię aby od wiosny do jesieni mogły mieszkać na świeżym powietrzu i cieszyć się słońcem. W tej chwili trwają konsultacje gdzie ta szklarenka będzie mogła stanąć . Fundacji PANDA bardzo dziękujemy za wsparcie, a Wszystkich zapraszam do odwiedzania nas. Roman Stefański z Zespołem”
SPOTKANIE KLUBU MIŁOŚNIKÓW ZOO

Królewski lew (Panthera leo) należy do największych mięsożernych ssaków lądowych z rodziny kotowatych i kojarzy nam się nieodmiennie z Afryką. Zaliczany jest do tak zwanej „wielkiej piątki Afryki”, czyli pięciu najbardziej niebezpiecznych zwierząt afrykańskich. Należy do nich także słoń, nosorożec, bawół i lampart. Nasz obecny wybieg dla lwów, malowniczy choć nieco archaiczny, nie jest dobrze skonstruowany dla odchowu małych lwiątek przez matkę. Fosa ma wysokość około 4 m i przy wychodzeniu maluchów na wybieg istnieje zawsze ryzyko wpadnięcia do niej, ponieważ lwiątka nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. Do bezpiecznego wychowu młodych wskazana jest budowa nowego wybiegu. Wybieg wraz z zapleczem został powstał w latach 50. za czasów ówczesnego dyrektora Jana Żabińskiego. Pod wybiegiem lwów wybudowano specjalną arenę, na której zamierzano kontynuować prezentowanie zwiedzającym stosowanych przed wojną programów obłaskiwania zwierząt (nie mylić z tresurą). Nie poradzono sobie jednak z przeciekami wody gruntowej i pomieszczenie to nigdy nie zostało otwarte dla gości. Szklana kopuła nad tą „areną” jest natomiast ulubionym miejscem do wygrzewania się naszych lwów. Obiekt nie jest udostępniony dla turystów odwiedzających ZOO – tylko nieliczni mieli okazję zajrzeć do środka. Emocje są ogromne, gdyż aby dostać się do areny należy przejść tuż, tuż obok sypialni lwów, które nie są przyzwyczajone do odwiedzin obcych. Ryk lwa słychać w całym ZOO, a gdy rozlega się przy samym uchu …. to naprawdę robi wrażenie. Sofia, ur. 2.06.2009 r. w Centrum Hodowlanym Kotów w Belgii, do naszego ZOO trafiła, gdy miała 4,5 miesiąca. Pierwotnie Sofia została kupiona w celu pozowania do zdjęć w cyrku. W takich hodowlach młode lwy są sztucznie karmione smoczkiem, żeby były łagodne, przyjazne ludziom i można je było dać dzieciom na ręce. Po licznych perturbacjach sądowych Sofia jest teraz szczęśliwie własnością warszawskiego ZOO.
ZOOUNIWEREK SESJA WYJAZDOWA

„Co może zaszkodzić zwierzętom w ZOO – kilka słów o zatruciach”- wykład/warsztaty dr hab.Marta Mendel Klinika małych zwierząt – USG, RTG, tomograf komputerowy, sale operacyjne
Nowa ekspozycja w Warszawskim ZOO

Dziś w budynku Hipopotamiarni i Akwarium Morskiego Warszawskiego ZOO pojawiła się nowa ekspozycja. To akwarium z chełbiami modrymi. To szeroko rozprzestrzeniony na świecie gatunek, najpospolitsza bałtycka meduza. Meduzy żyją dość krótko, zaledwie kilka miesięcy, ale mamy na zapleczu hodowlę polipów, więc pozwoli nam to uzupełniać zbiornik na bieżąco. Zauważyliśmy, że 2 osobniki mają zamiast 4 gonad, układających się na kształt czterolistnej koniczynki, aż 6 – tzw. sześciopak . Czy ktoś ma pomysł dlaczego? Zbiornik, w którym mieszkają meduzy ufundowała Fundacja PANDA .
ZOOUNIWEREK

Zajęcia prowadzi dr hab. Michał Skibniewski Program: warsztaty osteologiczne warsztaty w prosektorium
ZOOUNIWEREK

Klinika koni SGGW jest zakładem leczniczym dla zwierząt prowadzonym przez Katedrę Chorób Dużych Zwierząt i Klinikę, będącą jednostką Instytutu Medycyny Weterynaryjnej. Uczestnicy zajęć mieli możliwość zapoznania się z zasadami funkcjonowania nowoczesnego szpitala dla koni oraz poznania specyfiki pracy lekarzy weterynarii zajmujących się tym gatunkiem zwierząt. W trakcie zajęć zaprezentowano urządzenia wykorzystywane w diagnostyce chorób koni oraz sprzęt służący szkoleniu studentów kierunku weterynaria, taki jak: fantomy do nauki badania zwierząt oraz wykonywania podstawowych zabiegów lekarsko-weterynaryjnych. Omówiono możliwości diagnostyki obrazowej u koni, która jest obecnie prowadzona z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi, takich jak: endoskopia, radiografia cyfrowa czy badanie tomografii komputerowej w leczeniu chorób wewnętrznych lub w przypadkach wymagających interwencji chirurgicznych. Zajęcia prowadził dr Bartosz PawlickiKatedra Chorób Dużych Zwierząt i Klinika FOTORELACJA
KLUB MIŁOŚNIKÓW WARSZAWSKIEGO ZOO

Do grona Ambasadorów fundacji dołączył dr n. med Artur Biel- specjalista chirurg ortopeda – traumatolog, mgr rehabilitacji. Absolwent Warszawskiej AWF i AM. Wieloletni pracownik Kliniki Ortopedii i Traumalogii Narządu Ruchu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wykładowca Warszawskiej AWF, adiunkt Almamer, dziekan WSM. Kajakarz klasyczny, członek Kadry Narodowej smoczych łodzi, wielokrotny mistrz Polski, mistrz Świata w 2014r. Skoczek spadochronowy, nurek techniczny i bezdechowy, pilot paralotni i helikoptera. Od wielu lat wykonawca licznych akcji sportowo – charytatywnych. W 2023r jako pierwszy człowiek na Świecie przepłynął samotnie z Polski na fiordy Norwegii na skuterze wodnym. Tytuł Ambasadora przyznawany jest osobom szczególnie zasłużonym dla naszego ZOO, ale też podejmujących wiele szlachetnych akcji na rzecz osób pokrzywdzonych przez los. Doktor Artur Biel w zupełnie niewiarygodny sposób łączy swe wypełnione „ po brzegi„ życie zawodowe z działalnością charytatywną i realizowaniem niebanalnych pasji. W 2023r doktor Biel jako pierwszy człowiek na Świecie przepłynął samotnie z Polski na fiordy Norwegii na skuterze wodnym. Przygotowuje się obecnie do przepłynięcia jako pierwszy człowiek w historii trasy z Nowego Jorku do Polski na specjalnie przygotowanej łodzi. Jego wyprawy możecie obserwować na stronie FB : 3 Seas Expedition. Przychodnia ortopedyczno – rehabilitacyjna doktora – Rehexpert, od 11 lat jest honorowym opiekunem – sponsorem naszego stadka pelikanów. A od przyszłego roku wspomoże nas w organizacji alpakoterapii. Dziękujemy Panie Doktorze i gratulujemy tytułu ! ALPAKOTERAPIA Fundacja PANDA zgodnie z wcześniejszymi planami postanowiła zbudować ośrodek alpakoterapii pod nazwą „doktor ZOO”. Stajenka dla alpak. Wiata dla alpak do przeprowadzania zajęć podczas deszczu. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku. Dr Artur Biel jako specjalista od rehabilitacji będzie nadzorował prowadzenie zajęć terapeutycznych, ale nie tylko…. Od wiosny ruszy nowy projekt wsparcia dzieci autystycznych, których nie będzie stać na terapię – dla nich zorganizujemy zbiórkę pieniędzy, a gł Na tym spotkaniu klubowym, jak na każdym poprzednim – poznawaliśmy także zwyczaje lokatorów ZOO. Na spotkanie z wielbłądami, zebrami, osłami somalijskimi i, oczywiście, alpakami zabrał nas Adam Banaszek – opiekun zwierząt kopytnych. Dr Artur Biel również nam towarzyszył i już zaprzyjaźnił się z pierwszą alpaką, którą poczęstował przysmakiem 🙂 Goplana, Mania, Helga Laura, Beretta dr Artur Biel i fan klub ZOO dr Artur Biel z Maciejem Kulińskim. Doktor jest inicjatorem zbiórki na rzecz Macieja, który po porażeniu prądem stracił możliwość chodzenia i obie ręce.
DYNIOMANIA

https://youtu.be/S1nuGHPW2Uw O tym, że dynie są bardzo zdrowe wiedzą niemal wszyscy. Surowy sok z dyni zawiera dużo przeciwutleniaczy, jest dobrym źródłem witamin A, C, В1, B2, В6 i E, potasu, magnezu, żelaza, kwasów tłuszczowych oraz alfa-karotenu, beta-karotenu, błonnika. Wszystkie te składniki przyczyniają się do zwiększenia naszej odporności a także zmniejszenia objawów starzenia się. W tym roku sponsor słonicy Buby przekazał dla mieszkańców ZOO sporą górę tych uwielbianych przysmaków..