Dzień Kultury Mongolskiej to doskonała okazja poznania jednej z najstarszych kultur na świecie. Dzięki temu wydarzeniu w ZOO mogliśmy cieszyć się przez cały dzień obcowaniem z niezwykłymi ludźmi, mogliśmy poczuć się jak na stepie i doświadczać uroku Mongolii wszystkimi zmysłami – degustując potrawy, nabywając tradycyjne mongolskie produkty, słuchając z zachwytem mongolskiej muzyki, pieśni i poezji, ciesząc oczy pełnymi wdzięku tańcami  oraz podziwiać kolorowe stroje ludowe, których interesującym elementem były u pań długie kolczyki sięgające niemal linii serca.  :-)

Zetknięcie się z tradycyjną naturalną medycyną mongolską, jeszcze z czasów sprzed naszej ery, jest teraz dla nas doskonałą zachętą do zmiany codziennej diety, co – jak sądzimy – pozwoli nam cieszyć zdrowiem i dobrym samopoczuciem przez długie lata.

Wspaniała wystawa fotografii Bayara długo pozostanie w naszej pamięci.

Dla mongolskiej społeczności bardzo ważna jest wiara w  zachowanie równowagi pomiędzy człowiekiem a naturą oraz zależności człowieka od natury, a wręcz pozostawaniu na jej łasce.  Tak jak inne ludy koczownicze, Mongołowie darzą swoje zwierzęta dużym szacunkiem, a najcenniejsze tereny obejmowane są  ochroną państwa. Tworzone są rezerwaty i parki narodowe, powstają międzynarodowe projekty chroniące florę i faunę stepów. I to właśnie w programie reintrodukcji konia Przewalskiego (wprowadzenie na stare miejsce bytowania rodzimego gatunku) czynny udział brał Warszawski Ogród Zoologiczny.

Choć pogoda na zewnątrz tego dnia nie dopisała, ufamy, że natura wiedziała, co czyni. Zresztą pogoda ducha ani przez chwilę nie opuszczała naszych mongolskich gości, naszych mieszkańców ZOO oraz zwiedzających. Widać to także na filmie, na którym niedzielne wydarzenie zostało uwiecznione przez kamery Narodowej Telewizji Mongolii i przedstawione zapewne mongolskiej społeczności w jednym z programów telewizyjnych.

W imieniu Organizatorów serdecznie dziękuję osobom zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia. Jesteśmy za to wdzięczni z całego serca.