Najczęściej paniczny lęk przed zwierzętami może pojawić się po nieprzyjemnym kontakcie ze zwierzęciem w okresie dzieciństwa lub być spowodowany naśladownictwem zachowań lękowych, które występują u najbliższych bądź dalszych członkach rodziny. Można bać się czegoś, co w rzeczywistości nikomu nie zagraża. Leczenie fobii jest dość długie i skomplikowane, szczególnie wówczas, gdy odbywa się jednotorowo i w pojedynkę. 

Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Mazowieckim szybko stawili czoła strachowi. Byli w grupie, więc wystarczyło, że kilku odważnych wzięło do ręki "straszliwego robala” lub owinęło sobie wokół szyi węża ….. i lęk zniknął. Każdy chciał mieć zdjęcie ze „strasznym” zwierzakiem, by pochwalić się mamie. Niektórzy tak pokochali te stwory, że po kilka razy ustawiali się w kolejce.

Fachowcy i opiekunowie zaliczają takie odważne zachowania swoich wychowanków do sukcesu terapeutycznego - i proszę, po raz kolejny zwierzęta z Warszawskiego ZOO dokonały cudu!

Zawsze miło wspominamy takie chwile i czekamy na nowe odwiedziny.