Nauczyciele edukacji przedszkolnej poszukują metod pracy pozwalających na pobudzanie aktywności poznawczej dzieci oraz integrowanie różnych obszarów edukacyjnych. Projekt „Jajko”, realizowany w grupie dzieci pięcioletnich trwał około 3,5 tygodnia.


Wiele się dowiedzieliśmy, sporo zbadaliśmy. Praca zaczęła się od tworzenia z dziećmi siatki pojęciowej opartej na pytaniach dzieci związanych z tematem „Jajko”.
Zaczęliśmy także tworzyć kolekcje jajek, przedmiotów oraz literatury z nimi związanej.Byliśmy zainteresowani kształtem, wielkością, barwą, deseniem i zawartością jajek.
Bardzo pomocna dla nas okazała się kolekcja jaj wypożyczona na potrzeby projektu przez panią Bożennę A. Krzemińską z Fundacji Panda działającą przy warszawskim ZOO. Temat pomagali nam zgłębić eksperci – ornitolog, hodowca kur i nawet opiekun węży.
Odwiedziny w ptaszarni i gadziarni w ZOO były bezcenne… Ustaliliśmy, że jaja znoszą ptaki, ryby, płazy, gady, owady, a nawet ssaki – dziobak i kolczatka.
„Do czego potrzebujemy jajek?” – tego dowiedzieliśmy się przeprowadzając wywiady z rodzicami. Poszukiwaliśmy odpowiedzi także w książkach i w Internecie.
„Co jajko ma w środku?” – poznawaliśmy przekrój jajka, bawiliśmy się w tworzenie jajek z układanek typu tangram, były też zabawy ruchowe  „Kto dalej, mocniej, szybciej, dokładniej?” – oczywiście z jajkiem w roli głównej.
Znaleźliśmy również odpowiedź na pytanie „Co było pierwsze – jajko czy kura?”. Oczywiście – jajko! „Czy jajka są zdrowe? Ile powinno się jeść jajek?” – te i inne pytania dotyczące jajek skierowaliśmy do pani dietetyk, która dokładnie nam to wyjaśniła. Sprawdziliśmy również czy łatwo jest obrać jajko i kto z nas potrafi to zrobić najszybciej i najładniej… „Surowe czy ugotowane?” – jak to sprawdzić bez rozbijania jajka? „Czy można rozpuścić skorupkę jajka?”, „Jak włożyć jajko do butelki (przez wąski otwór) i nie zniszczyć go?”, „Czy jajko może pływać?”. Doświadczenia z zakresu fizyki i chemii dały nam odpowiedzi na te pytania.


Przygotowaliśmy pokaz tego, co zrobiliśmy. Opowiedzieliśmy naszym gościom o projekcie i podzieliliśmy się zdobytą wiedzą.
Był także występ artystyczny, quiz dla rodziców (o jajkach – a jakże!), a na zakończenie poczęstowaliśmy wszystkich upieczonymi przez nas ciasteczkami, oczywiście w kształcie jajek…

Małgorzata Owiecka
- nauczycielka gr. IV

 

„Jajko” – projekt edukacyjny
realizowany
w Przedszkolu Nr 183
ul. Jagiellońska 28, 03-719 Warszawa