Dlaczego Mauritius? To tak, jakby spytać, dlaczego Ziemia jest okrągła.

Na tej rajskiej wyspie żyje  wiele gatunków ptaków, z czego większość to endemity - niektóre z nich są najrzadszymi ptakami na świecie. Wśród nich jest synogarlica rdzawosterna (łac. Nesoenas mayeri ) – gatunek niezwykle rzadki, który został objęty specjalnym programem hodowlanym EEP (ang. European Endangered Species Programme).

Ten gatunek gołębia jest jednym z symboli udanej ochrony przyrody Mauritiusa. Jeszcze na początku lat 80. XX  w. sytuacja  synogarlicy rdzawosternej wyglądała bardzo poważnie i wszystko wskazywało na to, że w najbliższej przyszłości ptaki te podzielą tragiczny los dodo, będącego z kolei symbolem wymarłej fauny tej wyjątkowej wyspy.

Dzięki pracy hodowlanej prowadzonej na małej wysepce – Ile aux Aigrettes położonej przy południowo-wschodnim wybrzeżu Mauritiusa, udało się temu zapobiec  i obecnie sytuacja synogarlicy rdzawosternej wygląda znacznie lepiej. Mimo to w Ogrodach Zoologicznych w dalszym ciągu prowadzone są prace nad utrzymaniem zróżnicowanej genetycznie populacji, która – jak w przypadku innych zagrożonych gatunków – jest swoistym bankiem genów pozwalającym w razie potrzeby na wzmocnienie czy odtworzenie danego gatunku.

  

  

  

Nasze synogarlice potrząsają z zadowoleniem swoimi kasztanowymi kuprami ze sterówkami o kolorze cynamonu – przyglądając się z ukrycia pracom fachowców od budowli.