W baśniową podróż zaprosili nas aktorzy Teatru LALKA.

Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, „dzieci skrzaty” – czyli po pomalowaniu noska i złożeniu przysięgi – mali widzowie trafili do tajemniczego lasu, gdzie wszystko zdarzyć się może.

Skrzaty poznały pustynię  - czyli dom oryksiątki Emiratki, gdzie mieszkają również inne zwierzątka. Są tam wielbłądy, na których dzieci mogą jeździć, sokoły, które przez wieki służyły do polowań. Dowiedziały się o tym, że na pustyni znajdują się obozy Beduinów, czyli rdzennych mieszkańców pustyni, do których  można przyjechać i zostać na noc w prawdziwym namiocie beduińskim. Zaznały też różnych innych ciekawych aktywności dla dzieci – uczestniczyły w  rodzinnej jeździe jeepem po wydmach, zaliczyły zjazdy na desce po wydmach, naukę łucznictwa, naukę jazdy konno, malowanie dłoni magiczną henną…

Atrakcji w Emiracie  Ras Al Khaimah jest dużo więcej:

  • góry - gdzie mieszkają kozy – koleżanki Emiratki, i te kozy opowiadały Emiratce, że w góry przyjeżdżają dzieci i zjeżdżają na torze saneczkowym, że jest tam najdłuższa tyrolka na świecie, że jest również obóz w sam raz na rodzinny piknik
  • morze - przepiękne, piaszczyste plaże, gdzie dzieci budują zamki z piasku i można popłynąć w rejs statkiem, a w hotelach jest mnóstwo atrakcji dla dzieci; place zabaw, animacje, baseny ze zjeżdżalniami...
  • park wodny - na jednej z hotelowych plaż został otwarty pływający park wodny, z gigantycznymi placami zabaw, ściankami wspinaczkowymi, zjeżdżalniami i trampolinami
  • farma pereł - gdzie hodowane są ostrygi, z których później wydostaje się perły, a z pereł robione są piękne naszyjniki, a te błyskotki mogą podziwiać mieszkające w pobliżu farmy flamingi, piękne ptaki, brodzące z godnością po wodzie.  

Oryksy szablorogie (których reprezentantką jest właśnie nasza bohaterka Emiratka) to bardzo interesujące i cenne zwierzęta w Warszawskim ZOO. Antylopy te występowały dawniej w wielu rejonach Afryki - obecnie uznaje się je za wymarłe w naturalnym środowisku. Od kilku lat prowadzone są programy, które mają na celu reintrodukuję tych zwierząt. Ochrona tego gatunku w ogrodach zoologicznych ma kluczowe znaczenie. 

W Czerwonej Księdze Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN)  oryks szablorogi jest uznany za gatunek wymarły w naturze (EWextinct in the wild, dlatego ogromnie nas cieszą regularnie przychodzące na świat w naszym ZOO kolejne maluchy. 

Bardzo dziękujemy Działowi Dydaktycznemu ZOO za wsparcie merytoryczne i udział w pikniku.

Fotorelacja